اگر برای خرید فرش ماشینی تازه وارد بازار فرش شده اید، ممکن است تشخیص تفاوت فرش دستباف و بعضی از فرش‌های ماشینی دشوار باشد. در حالی که یک فرد آگاه به راحتی تفاوت بین فرش‌های دستباف از فرش‌های ماشینی را تشخیص می دهد. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تفاوت ها را درک کنید تا بهترین تصمیم را برای پاسخ گویی به نیازهای خود بگیرید.

درگذشته صنعت فرش فقط به قالی های دستباف پنبه ای و پشمی و یا فرش‌های ماشینی پشمی محدود می‌شد. اما امروزه صنعت فرش گسترده‌تر از گذشته است. این پیچیدگی در صنعت فرش ماشینی به شدت قابل مشاهده است. این موضوع باعث بروز مشکلاتی در هنگام خرید فرش ماشینی برای بعضی از افراد می گردد.

فرش ماشینی چیست؟

فرش ماشینی معمولاً به صورت انبوه تولید می‌شود. تولید انبوه، سبب نرخ تولید سریعتر و ارزانتر نسبت به فرش‌های دستباف می‌گردد. این موضوع کیفیت کلی، دوام و طول عمر فرش‌های ماشینی را نسبت به فرش دستباف کمتر می‌کند. فرش دستباف از طریق یک فرآیند بسیار دقیق تر ایجاد می‌شود که به جزئیات توجه زیادی می‌کند و خطا و نقص کمتری دارد. در نتیجه قیمت فرش دستباف بیشتر از فرش ماشینی است.

فرش ماشینی حدود 50 سال پیش وارد ایران شد. به دلیل تقاضای زیاد فرش در ایران و گرانی فرش دستباف، فرش ماشینی خیلی زود جایگاه خود را بین مردم ایران پیدا کرد. تولید انبوه فرش ماشینی از دهه 60 آغاز شد. چندین کارخانه بزرگ شروع به تولید فرش ماشینی کردند و همانطور که قبلا ذکر شد به دلیل قیمت کمتر و شباهت آنها به فرش دستباف، استقبال خوبی از این فرش ها شد.

چگونه تولید می شوند؟

فرشهای ماشینی توسط دستگاههای برنامه‌ ریزی شده‌ی کامپیوتری و خودکار تولید می‌شوند. این ماشین‌ها توانایی تولید فرش‌هایی با طول و عرض زیاد و نقشه های گوناگون را دارد. یکی از ویژگی های ماشین های تولید فرش ماشینی سرعت بالای آنها در بافندگی است. با تولید سریع این قالی‌ها، امکان توزیع و فروش آنها با سرعت بالایی انجام می‌شود. همچنین این عامل در کنار نیروی کار محدودتر، سبب ارزانتر بودن فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف می‌گردد. این موضوع سبب می‌شود افرادی که بودجه کمتری دارند خرید فرش ماشینی را مناسب‌تر بدانند.

فرایند تولید فرش ماشینی شامل مراحل زیر است:

  • ریسندگی فرش
  • بافندگی فرش
  • تکمیل فرش

شما عزیزان برای اطلاعات بیشتر و تخصصی تر راجع به تولید فرش ماشینی، می توانید به مقاله ای در سایت “کهن ژورنال” مراجعه نمایید.

هر آنچه قبل از خرید فرش ماشینی باید بدانید

طول عمر فرش ماشینی

فرش ماشینی و دستباف هر دو هدف های یکسانی دارند اما در کیفیت و روش بافت بسیار متفاوتند. اساساً، همه چیز به ترجیحات و نیاز شما بستگی دارد. اگر به تازگی قصد خرید فرش ماشینی را دارید، حتما به طول عمر فرش ماشینی دقت کنید. تنوع در نخ‌های مورد استفاده در فرش ماشینی سبب تنوع در طول عمر فرش می گردد. عامل دیگری که در طول عمر فرش ماشینی تاثیر گذار است شانه و تراکم ان است. مثلا فرش 320 شانه‌ای که با نخ پروپیلن و الیاف مصنوعی تولید گردیده طول عمر کمتری نسبت به 700 شانه‌ی با نخ اکرولیک، دارد.

یا اگر قصد خرید فرش ماشینی برای فضایی دارید که ساییدگی فرش در آن مکان بیشتر اتفاق می افتد استفاده از فرش‌های ماشینی به صرفه‌تر از فرش‌های دستباف است.البته فرش های ماشینی نسبت به جنس نخ و بافتشان، گاهی اوقات تا 20 سال عمر می‌کنند. البته با تمام این تفاسیر نکات حیاتی در مورد نگهداری از فرش نباید نادیده گرفته شود.

جنس نخ فرش های ماشینی می تواند هم از نوع الیاف طبیعی باشد و هم از نوع الیاف مصنوعی. بسته به نیاز شخصی و مکانی که فرش در آن استفاده می شود. برای اینکه با انواع نخ های مورد استفاده در فرش ماشینی بیشتر آشنا شوید اینجا کلیک کنید. کیفیت پایین باعث قیمت پایین تر می شود و اگر فردی هستید که نیاز به خرید فرش در تعدادِ بالا دارید، خرید فرش ماشینی میتواند به صرفه تر باشد.

فرش دستباف

فرش های دستباف با دست و بدون استفاده از ماشین آلات پیشرفته صنعت فرشبافی تولید می شوند، اما با استفاده از ابزاری که نخ را به جای گره زدن به صورت جداگانه، به پایه فرش می‌کوبد. در فرش ماشینی این ابزار و سبک قالی بافی با کسری از قیمت و زمان، ظاهر و طرح دست ساز گونه‌ی مشابهی ایجاد می‌کند.

فرش دستباف برای افرادی که به دنبال کیفیت بالا، جزئیات دقیق، طول عمر و دوام فرش هستند، گزینه بهتری است. وقتی صحبت از کیفیت می شود، فرش دستباف قابل شکست نیست. البته این محصولِ باکیفیتاز قیمت بالاتری برخوردار است. نکته مهم دیگری که وجود دارد این است که فرش دستباف گاهی به عنوان یک کالای لوکس و کلکسیونی هم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر به این فرش ها علاقه دارید می‌توانید سری به موزه فرش دستباف جمهوری آذربایجان بزنید.

به طور کلی، فرش های دستباف برای کسانی که تمایل به پرداخت هزینه بیشتر و مراقبت عالی از فرش خود دارند، یا دلایل دیگری که در بالا ذکر شد، بهترین گزینه است. اگر شما فردی هستید که به فرشی ساده نیاز دارید و صرفا زیبایی نقشه و جنس نخ فرش برایتان مهم است، خرید فرش ماشینی بهترین گزینه است.

نتیجه

اگر اولویت شماره یکِ شما صرفه جویی در هزینه ها است و به دنبال فرشی سریع و آسان هستید، خرید فرش ماشینی می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. با توجه به این واقعیت که فرش ماشینی همیشه به صورت انبوه تولید می‌شود و به قیمت ارزان به فروش می رسد، به نظر نمی رسد که تاکید زیادی روی طراحی شده باشد و پیدا کردن یک فرش ماشینی شیک و منحصر به فرد را دشوار می کند. در حالی که هیچ چیز به اندازه یک کالای دست ساز از هر نوعی ارزشمندتر نیست، باید به فرش های ماشینی فرصت داد تا نیازهای شما را برآورده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مطالب آموزشی مرتبط دیگر ما را دنبال کنید.

برای مطالعه مطالب آموزشی دیگر به لینک های زیر مراجعه کنید

راهنمای خرید از سایت فرش البرز

انواع نخ های مورد استفاده در فرش ماشینی

سه اشتباه هنگام خرید فرش ماشینی سنتی که باید بدانیم

خرید فرش ماشینی ارزان یا گران؟

الیاف طبیعی چیست؟ تفاوت آن با الیاف مصنوعی

رنگ و تاثیرات شگفت انگیز آن بر زندگی انسان در سال 2022

فرش ایرانی، نقشه‌‌ها و طرح‌ها