اکثر افراد در هنگام خرید فرش ماشینی سنتی با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند و متاسفانه بعد از خرید متوجه می‌شوند که فرشی که خریده‌اند چیزی نبوده که تصور می‌کردند و حتی بعد از پهن کردن فرش در منزلشان، احساس خوب و راحتی ندارند. یا اینکه خیلی زود از فرششان خسته می شود.

مشکلات هنگام خرید فرش ماشینی

گاها در هنگام خرید فرش ماشینی سنتی، درگیر تکنیک های فروش یک فروشنده ماهر و خبره هم می شویم که فن بیان قوی او ، به همراه نور های فوق العاده زیبای فروشگاه هم در تصمیم گیری ما بی تاثیر نیست.
حتی اگر این عوامل نباشند ، با اطلاعات کم در مواجهه با کالای تخصصی چه باید کرد؟!! فرش ماشینی ، کالایی است که همیشه در حال توسعه ، نوآوری و استفاده از شیوه های نوین در بافت و تولید است و حتی کسانی که هر روز با فروش این کالا سر و کار دارند در حال به روز رسانی اطلاعات خود هستند ، پس افراد معمولی که قصد خرید فرش )چند سال یکبار( را دارند چه باید بکنند تا بهترین و مناسب ترین فرش را انتخاب کنند و از خریدشان رضایت داشته باشند؟!!!!

هدف این مقاله

ما در این مقاله سعی داریم شما را با جزئیاتی که در هنگام خرید فرش ماشینی سنتی لازم دارید ، آشنا کنیم تا در هنگام خرید فرش ماشینی این موارد را مانند یک چک لیست بررسی کنید تا به خریدی مناسب و ایده آل برسید.

شانه و تراکم

اولین نکته ای که باید در هنگام خرید فرش ماشینی سنتی به آن توجه کنیم ، توجه به شانه و تراکم است.

فرش مدرن روی پارکت

توجه به شانه و تراکم

گاهی اوقات آنقدر مجذوب نقشه فرش می‌شویم که توجه به اینکه شانه و تراکم فرش چقدر می‌باشد نداریم و بعد از خرید متوجه می‌شویم فرشی که خریده‌ایم قوام و کیفیتی که مد نظرمان بود را ندارد. کاربری فرش معیاری مهم در انتخاب است ، برای مثال اگر قرار است فرشی بخرید که در اتاق خواب از آن استفاده کنید ، میتوانید فرشی با شانه و تراکم کمتری نسبت به فرش مورد استفاده در سالن پذیرایی ، انتخاب کنید.

توجه به شانه و تراکم

معمولا برای سالن پذیرایی بهترین و مناسب ترین شانه و تراکم ، 1200 شانه با تر اکم 3600 می باشد. البته اگر بخواید فرش ماشینی با نزدیک ترین کیفیت به فرش دستباف تهیه کنید می توانید فرش های 1500 شانه با تراکم 4500 را خریداری کنید که ریز نقش تر از 1200 شانه هاست و بسیار ریز نقش تر از 700 شانه ها است.


برای سالن پذیرایی می توایند 700 شانه های 2550 تراکم هم مد نظر قرار دهید. این فرش ها به ریز نقشی 1500 یا 1200 شانه ها نیستند ولی می توانند دارای نرمی و با ضخامت بیشتری نسبت به شانه‌های دیگر باشند. اگر قصد خرید فرش 700 شانه 2550 تراکم برای سالن پذیرایی را دارید دقت بیشتری به نقش و طرح آن داشته باشید. تا تراکم پایین تر آن سبب نشود که نقشه ای بی کیفیت که طرح آن شفاف نیست را خریداری کنید.

ارتباط شانه و تراکم با کاربری فرش

با توجه به کاربری فرش در اتاق خواب ها و آشپزخانه ، فرش های 700 شانه با تراکم 1400 می تواند گزینه مناسب تر و مقرون به صرفه تری باشد.
در آشپزخانه ها افراد معمولا به دلیل اینکه فرش ، بیشتر از اتاق خواب و پذیرایی در معرض آسیب است. فرش های با شانه و تراکم پایین را انتخاب می‌کنند که از الیاف مصنوعی و پروپیلن تولید گردیده‌اند. که علاوه بر مقرون به صرفه بودن ، بتوانند هر چند ماه یکبار محصولی جدید خریداری نمایند.
برای فرش های آشپزخانه میتوانید محصولات ایپک هالی ما را بررسی نمایید.

جنس و کیفیت نخ

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ماشین های بافت پیشرفته فرش ماشینی، شاهد انواع مختلف الیاف مورد استفاده در فرش های ماشینی هستیم.
نخ های مورد استفاده در فرش های ماشینی معمولا در دو نوع الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی هستند.

جنس نخ فرش

الیاف طبیعی که به آنها اکرولیک می‌گویند بیشتر در فرش های ماشینی 700 ، 1000، 1200 ، 1500 شانه استفاده می شود. الیاف مصنوعی که معمولا پروپیلن هستند در بعضی از 700 شانه های با تراکم 1400 و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. در سرای فرش البرز می توانید با کلیک بروی لینک زیر محصولات با نخ های پروپیلن 700 شانه با تراکم 1400 ، 320 شانه های با تراکم 960 ، 320 شانه های با تراکم 880 را مالحظه فرمایید.

این محصولات در نقشه های سنتی ، گلیم و جاجیم ، مدرن ، فانتزی موجود می باشند.
پس اگر قصد خرید فرش برای سالن پذیرایی را دارید حتما توجه کنید که جنس نخ از اکرولیک و از نوع بهترین الیاف طبیعی باشد. تا ضمن نرم بودن فرش از قوام و کیفیت بیشتری برخوردار باشند.

نقشه و طرح فرش

امروزه بیشتر از گذشته با طرح ها و نقشه های جدید در سبک های مختلف روبرو می شویم. با افزایش آموزش طراحی فرش ، همچنین رشته های مختلف تحصیلی در زمینه فرش ، میزان افراد محقق در این زمینه افزایش پیدا کرده. این افراد هر روز ، ایده ها ، نقش ها و طرح های جدید و متفاوتی را به بازار عرضه می کنند.

نقشه فرش

نقشه های مدرن

همان طور که گفتیم امروزه شاهد سبک های جدیدی از فرش ماشینی هستیم که به فرش مدرن معروف است. این فرش ها که اغلب با نقشه های مدرن ، خلوت ، رنگ بندی های خلوت، حتی در نقشه هایی که به کهنه نما یا وینتیج معروفند به بازار معرفی شده اند.

نقشه های سنتی

اما در کنار طرح های مدرن ، نقشه های سنتی که همیشه جزء پرچم دارهای بازار فرش ماشینی بوده اند داستان دیگری دارند.فرش های سنتی که هرروز با نقش و نگار های جدید با اقتباس از نقشه های دستباف قدیمی ایرانی ، به بازار عرضه می شوند. هم در کلکسیون های با جنس نخ اکرولیک و هم در کلکسیون های پلی پروپیلن و بی سی اف بافته می شوند.نقشه یکی از مهترین معیار های هر فرد برای خرید فرش هستندجدای از اینکه شانه و تراکم و جنس نخ چه باشد. افراد با سلیقه های مختلف ، باید با توجه به چیدمان و طراحی منزلشان اقدام به انتخاب فرش کنند.

نخ مرغوب فرش

هماهنگی چیدمان منزل با فرش

منزلی با چیدمان سلطنتی و کلاسیک ، معمولا با یک نقشه مدرن هم خوانی ندارد. همچنین در منزلی که در چیدمان و انتخاب وسایل و تابلو ها بیشتر از سبک های مدرن و پست مدرن استفاده شده است هیچ وقت با یک نقشه ی کلاسیک و شلوغ هم خوانی خوبی ندارد، و اصطلاحا تو ذوق می زنه. پس اگر برای خرید فرش به بازار مراجعه کردید یا در فضای اینترنت فرشی را دیدید که مجذوب طرح و نقشه آن شدید ، عجله نکنید!!! دیزاین و طراحی و چیدمان و رنگ وسایل منزل خود را در نظر بگیرید و بعد از آن اقدام به خرید کنید.
بهترین کار برای اینکه نقشه ای که متناسب با منزل شماست را خریداری کنید و نقشه ی زیبای یک فرش بدون در نظر گرفتن طراحی منزلتان شما را گمراه نکند این است که قبل از خرید از فضای منزل از زاویه های مختلف عکس بگیرید و عکس‌ها را در گوشی موبایلتان در هنگام خرید فرش همراه داشته باشید.

برای مطالعه مطالب آموزشی دیگر به لینک های زیر مراجعه کنید

راهنمای خرید از سایت فرش البرز

خرید فرش ماشینی ارزان یا گران؟

انواع نخ های مورد استفاده در فرش ماشینی

خرید فرش ماشینی ارزان یا گران؟

الیاف طبیعی چیست؟ تفاوت آن با الیاف مصنوعی

رنگ و تاثیرات شگفت انگیز آن بر زندگی انسان در سال 2022

فرش ایرانی، نقشه‌‌ها و طرح‌ها